Herşey Yolunda Giderken Siteniz Kapanmasın!

Bir ürün pazarlamacısı, pazarlama şirketi, ürün tedarikçisi veya organik ürün satışı yapan bir firma vb. iseniz ve e-ticaret girişimi ile açtığınız site herşey yolunda gidiyor derken aniden kapanma kararı almadan önce bu yazımı mutlaka okuyun.

Şirketinizi “piyasa koşulları” diyerek kapanmasını istemiyorsanız, yeni girişiminiz için en başında attığınız adımlar çok önemlidir. Her şey yolunda diye bilinirken müşterilerinizi ve piyasayı bir anda şok edebilirsiniz.  Nasıl mı? Sebebini şöyle açıklayabilirim:

Bir e-ticaret girişimi projesi ile şirketinizi hayata geçirdiniz. Siteniz tam anlamıyla aktif ve kullanıma hazır. Öncelikle doğal olarak reklama yüklenirsiniz. Projenizin olabildiğince tanınması ve marka bilinirliğinin oluşturulması adına çeşitli reklam platformlarını kullanırsınız. Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı reklam platformları elden geldiği kadar kullanılmaya başlanır. Google Adwords, Facebook, Twitter, açık hava reklamları, e-bültenler, gazete ve TV reklamları ile büyük bütçeler ayrılmaya başlanır. Fakat bu reklam mecralarından daha çok önemli olan bir bölüm atlanır: SEO. Verimlilik sağlayacağınız pazarlama yapısının ve potansiyel müşteriye ulaşmanın temel çıkış noktasının “arama motoru optimizasyonu” olduğunun farkında olmayan girişimciler, maalesef arama motoru optimizasyonu için gerekli yeterli yatırımı yapmıyor. Farkında değil, bilmiyor veya önemsemiyor. Bu durumda da özellikle çok kâr getirmeyen ürünlerde pazarlama giderlerini karşılayamama gibi ciddi bir problem ortaya çıkıyor ve sonu iflasa kadar gidiyor. Şirketinizin, belirli bir bütçe dahilinde doğru stratejiler ile sosyal medya pazarlaması ve SEO çalışmaları sayesinde, harcayacağınız diğer reklam çalışmalarından ziyade marka bilinirliği ve potansiyel müşteri kazanması muhtemeldir.

Herkese bol kazançlar dilerim.

Kaynak

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica