Reklam Engelleme Uygulamaları, Reklam Stratejilerini Bozuyor

Kullanıcıların sörf yaptığı sitelerde oradan buradan fırlayan pop-up ve yoğun olarak siteye yerleştirilmiş reklamlar artık ilgi görmüyor. Bu yüzden de tıklanmıyor. Reklamlar konusunda bilinçlenen kullanıcılar, bu nedenle reklam engelleyici uygulamalara yöneliyor. Haliyle de bu durum, reklamverenleri ve seo stratejistlerini zorluyor.  Kullanıcıların direkt reklam engelleme uygulamalarına (Adblock) yönelmesiyle adblock tarzı reklam engelleyicilerin kullanım sayısı da zamanla artıyor.

Reklam yoğunluğu yaşatan sitelerin başında tabii ki malumun ilanı, haber siteleri ve portal siteler. Bu tür sitelerde o kadar çok reklam görürüz ki neredeyse asıl içeriğe odaklanamaz ve okuyamayız. Böyle olmasının sebebi ise bu sitelerin yoğun trafiğini ciddi bir reklam gelirine dönüştürme hedefidir. Fakat her taraftan reklam fışkıran bir sitede bir şeyleri takip etmeyi kim ister ki? Üstelik bazı reklamlar kullanıcıyı yanıltmakta ve bazı bağlantılar reklamlara yönlendirerek kullanıcıların tepkisini çekmekte. Böyle olunca da bu tür siteleri yüzünden kullanıcılarda olmaması gereken yanlış bir algı oluşturuluyor. Kullanıcı da tahmin edildiği üzere reklamdan kaçmaya, kapatmaya, tekrar çıkmaması için adblock uygulamalarını kullanmaya başlıyor.

Adblock Uygulamaları Google Reklamlarını Olumsuz Etkiliyor mu?

Google kendi banner reklamları üzerinde kullanıcının daimi olarak kapamasını sağlayacak bir kapat ikonu zaten seçenek olarak sunuyor. Fakat diğer reklamveren firmaların reklamları böyle bir seçenek sunmuyor olabilir. Bu yüzden reklam engelleyici uygulamalar ayrıca sadece banner reklamlar için değil metin reklamları üzerinde de engelleme sağlayabiliyor. Geliştirilen adblock uygulamaları ile neredeyse %100 sonuç alınabiliyor. Bu durumun etkisini Adwords banner reklamlarının tıklanma oranlarından da rahatlıkla analaşılabilir. Kısacası adblock uygulamaları, Google reklamlarının geleceğini de olumsuz etkilemeye başladı.

Her geçen gün reklamların engellenmesine, reklamsız içeriğin zenginleştirilmesine yönelik bazı inovasyonlar gerçekleşiyor. Bu noktada şirketler ürünlerini reklamla satarken, bilinçli kullanıcılara ulaşmakta her geçen gün güçlük çekmeye başlıyor. İşte burada SEO çalışmalarının değeri ön plana çıkıyor. Metin reklamların bile engellenebildiği uygulamalar ile ücretli reklam veren kişi/kurumlar kaybedecek fakat organik sonuçlarda yer edinen kişi ya da kurumlar trafiğini ve satışlarını zamanla arttıracaktır. Böylece stratejilerinin katma değeri bu çerçevede daha iyi anlaşılacaktır.

Kaynak

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica