Site Hızı: Araçlar ve Öneriler

Site hızı, Google arama motorunda iyi bir sıralama elde etmenin faktörlerinden biridir. Site hızı, tarihsel sıralamada en önemli sıralama faktörlerinden biri değil iken, son yıllarda önemi büyüyor gibi görünüyor. Yavaş bir web sitesi ayrıca yavaş bir tarama hızına neden olacaktır, yani Google yavaş bir hızda sitenizdeki sayfalarınızı indeksler. Yeni yayınladığınız yazıların arama sonuçlarında gösterilmesi uzun zaman alır. Web sitenizi daha hızlı yapmak bu nedenle daha hızlı ve daha iyi sıralamzya sahip yeni yazılar için organik trafik almanıza yol açar. Ayrıca, hızlı bir web sitesi yavaş olandan çok daha iyi bir “Kullanıcı Deneyimi” verecektir. Araştırma göstermiştir ki; insanlar yavaş sitelerden bir şey satın almıyor ve yavaş sitelerde fazla bir şey okumuyor.

Blogunuzun hızından emin olmak için yeterli bir neden olmalı. Bu, olduğundan daha iyi olması için kendi içinde bir değerlendirme yapın.

Site Hızı Araçları

Bir web sitesinin, site hızını mutlaka kontrol ederim. Açıkçası site hızı, farklı yerlerden kontrol edildiğinde sonuçlar farklı çıkabiliyor. Site hızı araçları her zaman aynı sonuçları vermeyebilir. Bu yüzden sitemiz için bu araçların tümünü kullanırız (sadece birine güvenmeyin):

Google Page Speed, mobil ve masaüstü olmak üzere iki site hızı ölçümlemesi yapar.

Size, site hızını kontrol etmek için bu araçların hepsini kullanmayı öneriyorum. Kombine olarak sitenin site hızı hakkında eksiksiz genel bilgiler edinirsiniz.

Site Hızı Eklentileri

Hosting hesabınız, önbelleğe alma hizmeti sunmaz. Eğer bir önbelleğe alma eklentisi yükleklerseniz gerçekten sitenizi hızlandırabilirsiniz. Bunun için wordpress alt yapısına sahip bir siteniz varsa WP Super Cache ve WP Fastest Cache öneririm. Açıkçası ben yerli malı olduğu ve başarılı bir performans gösterdiği için WP Fastest Cache eklentisinin premium sürümünü kullanıyorum. Şu ana kadar tek eksiği sadece wp-postview ile tam olarak uyumlu çalışmaması. Çünkü ön belleklemeden dolayı yazıların okunma adetini saymıyor. Avantajlarının yanında bu hiç kalıyor ama önemsenmeyecek bir şey de değil. Fakat ücretsiz bir site hızı eklentisi işinizi görecektir.

Kaynak

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica